موفقیت جوان کارآفرین شهرستان بستان آباد در پرورش قارچ

برداشت ۲٫۵ تن قارچ در ۱۰۰ مترمربع توسط جوان کارآفرین شهرستان بستان آباد 
بستان آبادبه گزارش ایرنا، ‘یوسف صباغی آلانق’، از جوانان موفق در عرصه تولید کشور در شهرستان بستان آباد است که حدود پنج سال پیش و پس از مطالعات میدانی در عرصه پرورش قارچ، تجربه و مهارت لازم در این زمینه را کسب کرد و هم اکنون ضمن ایجاد زمینه شغلی خود و اشتغالزایی برای تعدادی از جوانان، با جدیت و کوشش وصف ناپذیری برای توسعه این رشته فعالیت می کند.
صباغی آلانق با اشاره به اینکه از حدود ۶ سال قبل به فکر راه اندازی چنین مکانی بوده است تا ضمن درآمدزایی برای خود، برای تعدادی از جوانان منطقه نیز ایجاد اشتغال و در حوزه تولید کشور نقشی هر چند کوچک ایفا کند، روز سه شنبه به ایرنا گفت: کل مساحت سالن تولید قارچ بیشتر از ۱۰۰ مترمربع نیست که در هر مرحله، ظرفیت ۹ تن کمپوست و ۱۳۰ عدد خاک پوششی را دارد و از این میزان مواد اولیه ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم قارچ صدفی برداشت می شود.
وی، آورده اولیه خود برای ایجاد این کارگاه زودبازده را حدود ۵۰ میلیون ریال اعلام کرد که با حمایت های بسیج سازندگی ناحیه بستان آباد در قالب وام های خوداشتغالی دریافت کرده و توانسته طرح پرورش قارچ را توسعه دهد.
وی اظهار داشت: در این کارگاه کوچک ۸ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شاغل هستند و درآمدی برای خود حاصل کرده اند.
صباغی با اشاره به خدمات مشاوره ای که به دوستان وعلاقه مندان پرورش قارچ ارایه می دهد، گفت: من به ۱۰ نفر از همکاران و دوستان خود در زمینه تجهیز کارگاهی مشاوره داده و در زمینه فروش محصول نیز کمک می کنم.
وی وجود واسطه ها در بازار فروش محصول تولیدی قارچ را از جمله مشکلات تولیدکنندگان در این حوزه دانست و ادامه داد: چون واسطه ها در بازار فروش محصول تولیدی بسیار فراوان هستند، این محصولات در بازار به قیمت ارزان تر از تولید کننده خریداری می شود، اما به قیمت بالاتر به دست مصرف کننده می رسد.
جوان کارآفرین بستان آبادی، تشکیل تعاونی برای کوتاه کردن دست واسطه گران را یکی از راهکارهای مفید و مناسب در این زمینه دانست و افزود: اگر برای محصولات تولیدی شرکت های تعاونی تشکیل شود، محصولات تولیدی یکجا خریداری می شود که در این حالت بسیاری از مشکلات مربوط به بازار واسطه گری، حل می شود.
این فعال اقتصاد مقاومتی ادامه داد: گرچه ما بیشتر محصولات تولیدی را مستقیم به مغازه دارها می رسانیم، اما بازار واسطه گری در این شغل بیداد می کند.
صباغی ابراز امیدواری کرد، مسئولان از کارآفرینان و به ویژه جوانانی که با هزار امید و آرزو و برای درآمدزایی خود وارد عرصه می شوند، در ایجاد کارگاه های کوچک و زود بازده و در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و اشتغال روستایی حمایت کنند.
به گزارش ایرنا، بسیج سازندگی آذربایجان شرقی از ابتدای امسال تاکنون با ارایه تسهیلات کم بهره از ۱۴۰ پروژه اقتصاد مقاومتی، از واحدهای تولیدی و طرح اشتغالزایی حمایت کرده است.
شما باید وارد شده باشید تا بتوانید دیدگاه بگذارید.